Besin ve Bağırsak İntoleransı ve Alerji Arasındaki Farklar

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Besin ve Bağırsak İntoleransı ve Alerji Arasındaki Farklar

  • Besin Alerjisi bağışıklık sisteminin bir ya da birkaç besine karşı vermiş olduğu ani ve hemen ortaya çıkan tepkidir.
  • Besin İntoleransı sindirim boyunca oluşabilecek gecikmeli ve hemen ortaya çıkmayan tepkilerdir.
  • Besin Alerjisi belirtileri çok daha çabuk ve belirgindir. Kızarıklık, şişkinlik, acı, ağrı ve bazı durumlarda anafilaksiye bile neden olabilir.
  • Besin İntoleransında tepkiler 2-3 saat sonrasında başlar, bazen 3-4 gün içerisinden bile tepki gecikmeli olarak ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda bağırsak ve sindirim sistemi problemleri, şişkinlik, ödem; aşırı kilo alma, kilo verememe, cilt rahatsızlıkları hatta migrenin tetiklenmesi gibi birçok problem ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Hücreleriniz Yalan Söylemez!

Birçok hücresel benzer özelliklerimiz olsa da vücudumuz bazı besinlere ve vücudumuza giren çeşitli maddelere karşı farklı tepkiler verir. Bu tepkiler kronik hale gelirse başta bağırsaklarımızda olmak üzere vücudumuzda inflamasyona yola açar .

İnflamasyon, bağışıklık sisteminin vücut dışından ya da içinden gelen çeşitli besin ya da besin dışı maddelerin saldırılarına karşı verdiği yanıttır.

BiiTest, hücresel düzeyde hangi besinlerin ve maddelerin vücudunuzda inflamasyona ve intoleransa yol açtığını nokta atışı tespit eder.